Británie to není jenom pozlátko aristokracie a čaj o páté. Británie je také jedním z rodišť moderní kultury. V šedesátých letech minulého století se zde zrodil tvz. undeground, ze kterého pocházejí největší legendy minulého (ale i současného) století. Tito umělci jsou nezávislí a vedou bohémský život. Epicentrum undergroundu samozřejmě vzniklo v hlavním městě Londýně, ale v devadesátých letech se jeho odnož objevila i v západoanglickém městě Britolu. Bristolští umělci jsou proslulí hudebním stylem Drum and Bass a především pouliční graffity. Naprosto nejznámější sprejer bristolské scény jeho muž s pseudonymem Banksy, jehož díla se proslavila po celém světě.
No tedy
proslavila. Řekněme tedy - staly se známé. Někteří považují Banksyho graffita za velice hodnotná umělecká díla, jiní pouze poukazují na ničení cizího majetku a nad ním, zda má obraz nějakou uměleckou hodnotu se vůbec nezaobírají. Umění je pro mě strašně relativní pojem. Někdo umění vidí v tradici, v hodnotách, které bychom měli ctít a které by měli ctít i generace po nás. Pro mě slovo umění znamená
nápad, něco co je originální, neokoukané a ukazuje autorovu fantazii.
Banksyho graffita mají více než jen nápad, jejich myšlenka je v něčem daleko hlubším. Banksy se nebojí poukázat na globální problémy, které sužují celý svět. Zde se teprve ukazuje hlavní pointa street artu. Myšlenka, aby byla viděna, nesmí zůstat trčet v galerii, musí mezi lidi do ulic, aby se o ní vedly diskuse a začalo uvažovat.
Jednoznačně jedno z nejznámějších děl zdobí západní stranu izraelské bariéry.
Dívka s balóny patří mezi neznámější Banksyho motivy. Představuje útěk za svobodou, ale zároveň i od reality pomocí naivní dětské fantazie. Tato graffiti ale není jediná, která zdobí bezpečnostní bariéru.
|
Mají za plotem (zdí) trávu zelenější? |
Dalším proslulým dílem je
Vztek (Rage). Muž, který hází květinami představuje pouliční nepokoje. Použití květin namísto granátu, který bychom čekali, symbolizuje naději a mírové řešení konfliktů.
|
Rage, Flower Thrower |
V roce 2012 Británie zažívala super aktivní rok. V únoru se konaly veliké oslavy ke diamantovému výročí královny Alžběty II a uprostřed léta se konaly v Londýně letní olympijské hry, což je samozřejmě veliká událost nejenom sportovního rázu, ale zároveň slouží i k propagaci hostitelské země a jejich kultury. Na každém rohu vysely union jacky jako důkaz velikého vlastenectví. Na zdi poblíž jednoho londýnského Poundlandu se přes jednu květnovou objevilo graffiti zachycující malého klučinu u šicího stroje. Banksy chtěl připomenout jeden z opravdových problémů, které do dnes trápí svět a dětská práce za směšný peníz kdesi v Bangladéši a jiných rozvojových zemí do nich rozhodně patří.
|
Slave Labour |
Graffiti, které výstižně vystihuje současnému dění v Evropě se objevilo v roce 2014 ve Clantonu on Sea ve východoanglickém hrabství Essex. Kritici spílají Banksymu, že jeho dílo je rasistické, ale není to myšlenka celého obrazu? Hm... Dnes bychom mluvili jinak.
|
Refugees welcome! |
Jak se dnes řeší problémy? Zameteme je pod kobereček. Není divu, že o spoustě událostí se dozvíme až v s několika ročním (není-li ono číslo v desítkách) zpoždění. Na tuto skutečnost upozorňuje graffiti ve čtvrti Chalk Farm ve severním Londýně.
|
Sweeping it under the capret |
Milenci současnosti, tak by se dalo popsat graffiti, které se nachází v Bristolu. Vyznáváme si lásku přes srdíčka na messengeru a její pravý význam již přestal existovat. Hlavně si graffiti nezapomeňte vyfotit a postnout ho na instagram.
|
Láska v 21. století |
Bankyho líbající bobíci se nacházejí v Brightonu. V roce 2004 je nastříkal na zeď poblíž Trafalgarské ulice a do dnes jsou jednou z turistických atrakcí v Brightonu. Homosexualita již není zločin, přesto někteří lidé jsou stále velice konzervativní a jako zločin ji shledávají dodnes. Zvolení policistů jako aktérů díla mi přijde naprosto geniální.
|
Kissing policemen považuji za krásnou metaforu |
Přestože Banksyho identita nebyla do dnes prozrazena spekuluje se nad jmény Robert či Robin Banks nebo Robin Gunnigham. Je to Bristolský rodák a spoustu svých děl zde také umístil. Nejvíce jeho děl je roztroušeno po celém Spojeném království, sprejoval ale také v zahraničí například v USA, v jichž zmíněné Izraeli či v Německu.
Toto je prostý výčet Banksových graffit, kterých má desítky. Banksy se ale nevěnoval a nevěnuje pouze street artu. Svoje umění vystavoval třeba v londýnské galerie moderního umění Tate Moderm.
|
V zajetí kapitaslimu |
Banksy bude mít vždy jak své věrné příznivce, tak i striktní odpůrce, kteří jeho uměním budou opovrhovat, ale pokud jste se dočetli až na konec mého článku, doufám, že se vám Banksyho umění zdá přinejmenším zajímavé.
|
Umění nebo vandalismus? I Banksy si umí udělat sám ze sebe legraci. |
zdroje: pinterest, guardian
Páni, máš naprosto famózní a opravdu originální blog. Vím, že jsem si o Banksym jednou ve škole pouštěli dokument, neznáš ho? Nevíš, jak se jmenuje? A že mě jako umělec nesmírně zaujal. Potvrdilo jsem si to i nyní skrz Tvůj úžasný článek, takže Ti za to děkuji.
OdpovědětVymazatMěj se krásně a pokračuj v tom, co děláš, protože to děláš skvěle!
Nemáš za co děkovat, to já Ti děkuji, že se ti tady líbí a moje články ti připadají zajímavé. Neskutečně mě to nebudilo. Film jsem o Banksym neviděla, takže bohužel nemůžu sloužit. Každopádně je skvělé, že jste se o něm ve škole učili.
VymazatI ty se měj krásně. Jsem ráda, že se ti zde líbí! :-)